top of page

#RetroWednesdays - Tottenham Hotspur at the 2018–19 UEFA Champions League

Η ομάδα του Mauricio Pochettino, με μπροστάρη τον Harry Kane ο οποίος σκόραρε 30 γκολ, έκανε μια εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα της σεζόν 2017-18. Τερμάτισε στην τρίτη θέση και έτσι εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Champions League.

Τα Σπιρούνια κληρώθηκαν στον δεύτερο όμιλο μαζί με τις Barcelona, Inter και PSV Einthoven. Όπως καταλαβαίνετε είχαν εξαρχής ένα πολύ δύσκολο έργο. Παρόλα αυτά, οι Spurs κατάφεραν να τερματίσουν στην δεύτερη θέση με μόλις 8 βαθμούς! Ισόβαθμη στους 8 ήταν και η Inter, αλλά η Tottenham πέρασε επειδή είχε το εκτός έδρας γκολ στα μεταξύ τους ματς. Για να φτάσει τους 8 βαθμούς η ομάδα από το Λονδίνο κατάφερε να αποσπάσει στην τελευταία αγωνιστική την ισοπαλία από την Barcelona μέσα στο Camp Nou. Λυτρωτής της ήταν ο Lucas Moura με γκολ στο 85ο λεπτό. Στην φάση των 16 η Tottenham κληρώθηκε με την Dortmund. Ο πρώτος αγώνας έγινε στο Wembley. Μετά από ένα μέτρο πρώτο ημίχρονο, τα Σπιρούνια μπήκαν με τέρμα τα γκάζια στο δεύτερο, σκόραραν 3 γκολ με τους Son, Vertonghen και Llorente και ουσιαστικά πήραν τη πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι. Στην ρεβάνς στη Γερμανία, η Αγγλική ομάδα ήταν και πάλι νικήτρια. Το γκολ σκόραρε ο Harry Kane. Στα προημιτελικά την περίμενε η Manchester City, που ήταν και ένα μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Κατά πάσα πιθανότητα κανένας δεν θυμάται τον πρώτο αγώνα όπου οι Spurs Κέρδισαν χάρη στο γκολ του Son. Κανένας όμως δεν μπορεί να ξεχάσει το πόσο ματσάρα ήταν ο επαναληπτικός. Στο 11ο λεπτό το ματς ήταν ήδη 2-2 ενώ στο 21 ο Sterling έκανε το 3-2. Οι Πολίτες αναζητούσαν ακόμα ένα γκολ και το βρήκαν με τον Aguero στο 59. Όμως ο Llorente με το μπούτι (!) έκανε το 4-3. Η City πίεσε πολύ και βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Raheem Sterling στο 92. Όμως το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ! Το ματς έμεινε στο 4-3 και η Tottenham πήρε μια επική πρόκριση. Το τελευταίο εμπόδιο πριν από τον τελικό για την ομάδα από το Βόρειο Λονδίνο ήταν ο Ajax, η ομάδα - έκπληξη της διοργάνωσης η οποία είχε αποκλείσει τις Real Madrid και Juventus με μυθικές ανατροπές. Το πρώτο ματς έγινε στο Λονδίνο εκεί όπου ο Ajax κατάφερε να αποδράσει με 0-1. Στη ρεβάνς στο Άμστερνταμ όλα έδειχναν πως ο Ajax θα περάσει στον τελικό. Ειδικά μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όπου το σκορ ήταν 2-0 για τους Ολλανδούς. Σε ένα μαγικό ημίχρονο, δίχως προηγούμενου, η Tottenham έκανε την ολική ανατροπή χάρη στον Lucas Moura ο οποίος σημείωσε 3 γκολ και έκανε την εμφάνιση της ζωής του στέλνοντας την ομάδα του στον τελικό! Ο τελικός διεξήχθη στο Metropolitano Stadium της Μαδρίτης μπροστά σε 63.272 θεατές. Αντίπαλος της Tottenham ήταν η Liverpool, η οποία επίσης είχε περάσει με μυθική ανατροπή στον τελικό. Δυστυχώς για τους ποδοσφαιρόφιλους, ο τελικός ήταν αρκετά μέτριος χωρίς πολλές καλές φάσεις. Η Liverpool προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με πέναλτι του Salah, ενώ ο Divock Origi έκανε το 2-0 στο 87 σφραγίζοντας τον 6ο Ευρωπαϊκό τίτλο των Reds.