top of page

#RetroWednesdays - Aberdeen Football Club at the 1982–83 European Cup Winners' Cup

Η Aberdeen του Αlex Ferguson ήταν η ομάδα που κατέκτησε το Κύπελλο Σκωτίας το 1982. Αυτό ήταν το τρίτο της ιστορίας της. Έτσι λοιπόν εξασφάλισε την παρουσία της στο Κύπελλο Κυπελλούχων.

Η πορεία της ξεκίνησε από τον Προκριματικό Γύρο. Εκεί αντιμετώπισε την Sion από την Ελβετία. Η πρόκριση των Σκωτσέζων ουσιαστικά κρίθηκε στον πρώτο αγώνα καθώς νίκησαν πολύ άνετα με 7-0. Ο επαναληπτικός είχε χαρακτήρα διαδικαστικό και το σκορ έληξε 1-4 για την Aberdeen. Οι Reds στον πρώτο γύρο κληρώθηκαν με την Dinamo Tirana. Το πρώτο ματς έγινε στο Pittodire και κρίθηκε χάρη στο γκολ του John Hewitt από το 10ο λεπτό. Στη ρεβάνς στα Τίρανα, οι 2 ομάδες έμειναν στο 0 και έτσι η πρόκριση πήγε στους Σκωτσέζους. Επόμενο εμπόδιο στην ομάδα του Ferguson ήταν η κυπελλούχος της Πολωνίας, Lech Poznan. Για ακόμα μια φορά ο πρώτος αγώνας έγινε στην έδρα της Aberdeen και για ακόμα μια φορά οι Reds νίκησαν, με 2-0 για την ακρίβεια. Στη ρεβάνς στην Πολωνία, το γκολ του Dougie Bell έκανε 2 τις νίκες των Σκωτσέζων επί των Πολωνών. Στα προημιτελικά ήρθε και η πρώτη μεγάλη δυσκολία για τους Σκωτσέζους που άκουγε στο όνομα Bayern Munich. Το πρώτο ματς έγινε στο Μόναχο και παρά τη μεγάλη πίεση των Γερμανών, η Aberdeen άντεξε και απέσπασε μια πολύτιμη λευκή ισοπαλία. Στο Pittodire, οι Βαυαροί προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό. Η Aberdeen όμως αντέδρασε και ισοφάρισε 6 λεπτά πριν από το ημίχρονο. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν ξανά στο 61, όμως η ομάδα του Ferguson με ένα μαγικό δίλεπτο (78, 79) σκόραρε 2 γκολ, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε μια ακόμα μεγαλύτερη πρόκριση. Για να περάσουν στον τελικό, οι Reds θα έπρεπε να αποκλείσουν την Waterschei Thor, κυπελλούχο Βελγίου, μια ομάδα που πλέον δεν υπάρχει. Η Aberdeen εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το κάστρο της και κέρδισε με άνεση τους Βέλγους με 5-1 παίρνοντας και ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα. Οι Σκωτσέζοι στο Βέλγιο μπορεί να ηττήθηκαν με 1-0 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους στερήσει την παρουσία στον τελικό. Ο τελικό έγινε στο Ullevi του Γκέτεμποργκ, στις 11 Μαΐου του 1983 μπροστά σε 17.804 θεατές. Η αντίπαλος της Aberdeen ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Ferguson προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Eric Black, όμως οι Μαδριλένοι απάντησαν με πέναλτι μετά από 8 λεπτά. Το ματς εν τέλη οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί το χρυσό γκολ για τους Σκωτσέζους πέτυχε ο John Hewitt και χάρη σε αυτό το γκολ, η Aberdeen στέφθηκε Κυπελλούχος Ευρώπης!